http://www.koia.kielce.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/template.rotator.ng01gk-is-115.jpglink
http://www.koia.kielce.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/template.rotator.ng02gk-is-115.jpglink
http://www.koia.kielce.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/template.rotator.ng03gk-is-115.jpglink
http://www.koia.kielce.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/template.rotator.ng04gk-is-115.jpglink
http://www.koia.kielce.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/template.rotator.ng05gk-is-115.jpglink

W dniach 23-24 września 2016r. we Wrocławiu odbędzie się 2.Kongres Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego "FARMACJA 21. FARAMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA"
Więcej informacji...

 W związku z kontrolami aptek przez organy inspekcji sanitarnej, które wymagają w aptekach m.in. wdrożenia systemu HACCP Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Czytaj więcej...

W dniu 12 maja 2016r. została opublikowana Ustawa z dnia 18 marca 2016r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 652), która zacznie obowiązywać od 12 czerwca 2016r.
Ustawa wprowadza następujące zmiany istotne z punktu widzenia farmaceuty:

 • dla aptek ważna będzie zmiana oraz rozszerzenie art. 44 ust. 2 i 3 ustawy o refundacji leków. Zgodnie
  z nią możliwe będzie, o ile lekarz nie dokonał adnotacji zakazującej zamiany, wydanie na żądanie pacjenta
  (po wcześniejszym jego poinformowaniu o możliwości nabycia tańszego leku):
  - leku o cenie równej lub wyższej niż cena leku zapisanego na recepcie,
  - leku nierefundowanego ze 100% odpłatnością (także po spełnieniu w/w obowiązku),
  - opakowania różniącego się o maksymalnie 10% liczbę dawek w stosunku do opakowania zapisanego,
  np. można zamienić opakowanie a 28szt. na opakowanie a 30szt. lub odwrotnie. 
 • osobom, które ukończyły 75 rok życia, na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną
  (za wyjątkiem położnej) przysługuje bezpłatne zaopatrzenie we wskazane przez Ministra Zdrowia w obwieszczeniu refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przezanczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne (pierwszy wykaz uwzględniający leki bezpłatne dla pacjentów po 75 roku życia ma zostać opublikowany po 1 wrzesnia 2016r.).  
 • w art. 44a zostało opisane wydawanie odpowiedników dla seniorów, tj. pacjentów po 75 roku życia trzeba będzie poinformować o możliwości nabycia odpowiednika, który zostanie wydany bezpłatnie, ponieważ będzie znajdował się w obwieszczeniu refundacyjnym, w części dotyczącej zaopatrzenia seniorów.
 • w sytuacji kiedy pacjent jednocześnie posiada uprawnienia dodatkowe (ZK, PO, IW, AZ) należy mu wydać lek
  o najniższej dopłacie.

Zobacz treść oświadczenia...

II Rajd Rowerowy Aptekarzy Szlakiem Jezior Pałuckich i Geocaching na Pałukach
Więcej informacji...

W związku z często pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi stosowania witamin w recepturze aptecznej poniżej zamieszczamy link do 5-częściowego opracowania, które zapewne okaże się pomocne. 
Witaminy w recepurze aptecznej...

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza na imprezę biegową pn. Biegiem na Bagry 2 !, która odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku nad krakowskim Zalewem Bagry. Podczas biegu głównego zostanie rezegrana dodatkowa kategoria "Najlepsi: Farmaceutka i Farmaceuta". Podczas drugiej edycji uczestnicy wydarzenia mają do wyboru bieg crossowy na dystansie 10 km (Bieg Główny) lub 3 km (jedno okrążenie zalewu). Oprócz tego zorganizowane zostaną biegi dla dzieci. Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy, odlewany medal, a w pakiecie startowym okolicznościową teczniczną koszulkę biegową lub użyteczny ręcznik.
Partnerem wydarzenia jest Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie. 
Zapraszamy !

Śląska Izba Aptekarska serdecznie zaprasza na coroczne targi farmaceutyczne oraz szkolenie za 7 punktów edukacyjnych (5 "twardych" i 2 "miękkie"), które odbędą się 19 marca 2016r. (sobota) w Katowicach - Giszowcu.
Więcej informacji...

Apel Fundacji Rozwoju Lubelskiego Wydziału Farmaceutycznego im. mgr farm. Witolda Łobarzewskiego
w Lublinie.
Czytaj...

W lutym br. otrzymaliśmy pytanie w jakiej formie można udzielić pacjentowi informacji na temat kosztów realizacji recepty, która jest mu potrzebna w celu uzyskania refundacji tych kosztów przez MOPR. Zapytanie skierowaliśmy do MOPR-u w Kielcach. Pismo KOIA oraz odpowiedź MOPR zamieszczone zostały w zakładce "Najczęściej zadawane pytania" - pytanie nr 393.

pulsujcy gifOtrzymaliśmy informację, że w aptekach naszego województwa pojawiają się fałszywe recepty na środki odurzające. Prosimy o zachowanie wzmożonej czujności !
Więcej informacji o tej sprawie w panelu SZOI.
Kserokopie sfałszowanych recept można zobaczyć na stronie internetowej WIF zobacz...

Czytaj komunikat...

W dniu 17.02.2016r. roku w Warszawskim Domu Technika NOT w Warszawie odbyło się spotkanie z dyrektorem naukowym Belgijskiej Izby Aptekarskiej. 
Podczas spotkania omówione zostały doświadczenia belgijskich aptekarzy w zakresie wdrażania Dyrektywy "fałszywkowej" (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE z dnia 8 czerwca 2011r. zmieniająca dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi - w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji).
Nagranie dostępne jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=pDMH_qxLVEI

Sympozjum rekolekcyjne dla farmaceutów pt. "Dylematy aptekarskiego sumienia trochę głębiej", które odbędzie się 4-6 marca 2016r. w Straszynie koło Gdańska.
Więcej informacji...

W dniach 2-5 czerwca 2016r. w Krapkowicach k/Opola odbędzie się Jubileuszowe XXV Sympozjum Historii Farmacji.
Więcej informacji...
Formularz zgłoszeniowy

Prezesi Okręgowych Izb Aptekarskich oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej w VII kadencji.
Zobacz infografikę...

II edycja studiów podyplomowych "Zioła w profilaktyce i terapii" organizowanych przez  Katedrę i Zakład Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Szczegółowe informacje zamieszczone są  na stronie internetowej Katedry i Zakładu Farmakognozji www. farmakognozja.ump.edu.pl lub na stronie Wydziału Farmaceutycznego UMP w zakładce Studia Podyplomowe "Zioła w profilaktyce i terapii".
Więcej infomacji...