Farmaceuci KOIA prelegentami na Skarżyskich Dniach Profilaktyki

  • Post category:KOIA

W dniu 12 maja 2026r. w Miejskim  Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej odbył się cykl wykładów o tematyce zdrowotnej dla seniorów. Spotkanie to było jedną z części Skarżyskich Dni Profilaktyki. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Skarżyska- Kamiennej pan Arkadiusz Bogucki.

Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska była jednym z partnerów tego wydarzenia.

Trzech farmaceutów z naszej izby wygłosiło wykłady. Jako pierwszy wystąpił mgr farm. Robert Gocał z wykładem pt.” Polipragmazja i samoleczenie- jak nie wpaść w pułapkę wielolekowości?. Poruszył temat leków stosowanych równocześnie  z przepisu lekarza i samodzielnie nabywanych przez seniorów. Przedstawił możliwe, niebezpieczne interakcje sygnalizując ich objawy. Zwrócił uwagę szczególnie na stosowane leki przeciwbólowe i leki przyjmowane w leczeniu objawów przeziębienia. Prelegent przypomniał także by kontrolować daty ważności leków z domowej apteczki a po upłynięciu tego terminu właściwie utylizować przeterminowane leki.

Jako druga wystąpiła mgr farm. Anna Gołębiowska. Zaprezentowała dwa wykłady. „Zamienniki leków- czy warto?”. Prelegentka wytłumaczyła  zgromadzonym kiedy wydanie zamiennika jest korzystne, zalecane a kiedy nie należy dokonywać takiej zamiany. Uświadomiła pacjentom, że zamienniki to czasem różne postacie leków, nie zawsze dające możliwość podziału. W drugim wykładzie pt. „Reklama suplementów diety i produktów leczniczych” zwróciła uwagę na znaczenie reklamy tych produktów. Zaapelowała by zawsze, przed nabyciem danego produktu, zapytać farmaceutę o zasadność ich stosowania, bezpieczeństwo i skuteczność.

Ostatni wystąpił Prezes KOIA mgr farm. Radosław Wesołek. Zgromadzeni wysłuchali wykładu pt. „Szczepienia w aptekach – nowe możliwości w immunoprofilaktyce”. W prezentacji zawartych było wiele informacji o znaczeniu szczepień w profilaktyce chorób takich jak grypa, RSV, półpasiec. Prezes wytłumaczył jak wygląda apteczny punkt szczepień, przygotowanie pacjenta do szczepienia, wskazaniach do szczepień i refundacji. Poinformował o zwiększeniu ilości pacjentów szczepionych przez farmaceutów, łatwym dostępie do szczepień, wygodzie pacjenta szczepiącego się w aptece.

Po wykładach zgromadzeni seniorzy byli zainteresowani tematyką, szczególnie szczepień. Była to więc doskonała okazja do zadania pytań, przedstawienia swoich wątpliwości.

Każde wydarzenie w którym uczestniczymy to możliwość zaprezentowania  naszej roli w systemie ochrony zdrowia, umiejętności, kompetencji i wiedzy. Tak by farmaceuta był postrzegany jak partner, doradca pacjenta w jego problemach zdrowotnych. Szczególnego znaczenia nabiera relacja z pacjentem starszym, seniorem. Nasze zalecenia, uwagi, decyzje pomagają im właściwie dobierać leki, suplementy, stosować je prawidłowo. Tak by proces leczenia był skuteczny i bezpieczny a nasi seniorzy cieszyli się zdrowiem i z radością uczestniczyli w ulubionych aktywnościach.