Ustawa o zmianie ustawy o refundacji leków. OPRACOWANIE KOIA

  • Post category:KOIA

1 listopada weszły w życie kolejne zmiany wynikające z wejścia w życie Ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków.

  1. Zasada “trzech czwartych”.

W przypadku gdy na recepcie [elektronicznej] przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120- dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę”.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-dotyczacy-ustawy-z-17-sierpnia-2023-r-o-zmianie-ustawy-o-refundacji-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-oraz-niektorych-innych-ustaw

 

  • Mechanizm wyliczania 3/4 okresu nie stosuje się do częściowych realizacji
  • Przy realizacji częściowej moment rozpoczęcia realizacji (pierwsza realizacja częściowa), rozpoczyna (uruchamia) okres 3/4 ze 120 dni, tzn., że po przekroczeniu wydania na 120 dni kuracji kolejny termin realizacji dla tej recepty liczony jest jako 3/4 ze 120 dni liczone od dnia pierwszej realizacji 
  • na recepcie papierowej nie można przepisać leku więcej, aniżeli na 120 dni, na recepcie elektronicznej górną granicą nadal jest 360 dni stosowania.
  • Od 1 listopada możemy „od nowa” wydawać ilość leku na 120 dni kuracji niezależnie od tego ile wydaliśmy przed wejściem w życie przepisu (przed 1.11) i od tego momentu obowiązuje zasada 3/4
  • Co w sytuacji trudno podzielnych opakowań ? W przypadku produktów leczniczych pakowanych po 28 dawek lub 50 dawek w opakowaniu nie da się uzyskać maksymalnej ilości 120 dni stosowania, która aktywowałaby przepis o kolejnej realizacji.

W przypadku opakowań po 28 dawek wydajemy jednorazowo maksymalnie 4×28 (112 dawek). Kolejnego dnia wydajemy 1 x 28 i wtedy włącza się 3/4 , więc następną realizację możemy rozpocząć po 105 dniach (4×28 + 28) * 0,75

 

Podobna sytuacja w przypadku opakowań a 50 tabl.

Maksymalnie jednorazowo możemy wydać 100 tabletek (50+50=100) trzecie opakowanie możemy wydać już następnego dnia i uruchamia się przepis ¾ jw.

(2×50 + 50) * 0,75 – więc następną realizację możemy rozpocząć po 113 dniach

lub wydajemy 3 x 50 jednorazowo jako wydanie przekraczające wydanie na 120 dni kuracji w ilości nie większe aniżeli  o jedno najmniejsze opakowanie dopuszczone do obrotu

 

 

  1. Wzrosły marże detaliczne na leki refundowane.

Od 1 listopada 2023 roku do 31 końca 2024 roku ustala się urzędową marżę detaliczną naliczaną od ceny hurtowej brutto leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo wyrobu medycznego stanowiącego podstawę limitu w danej grupie limitowej w wysokości:



 

  1. Bezpłatne szczepienia

Farmaceuci bezpłatnie zaszczepią przeciw grypie oraz przeciw pneumokokom.

 Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchamia kursy – 1 listopada rusza część teoretyczna kursu na temat szczepień przeciwko grypie i COVID-19, a 6 listopada – przeciwko pneumokokom.

  1. Kolejna zmiana dotyczy marży detalicznej na leki robione.

Według nowych regulacji nie może być wyższa niż koszt wykonania leku recepturowego przygotowywanego w warunkach aseptycznych, czyli obecnie 24,66 zł.

 

  1. Od listopada zmieni się także sposób rozumienia adnotacji “nie zamieniać”” na receptach. Osoba wystawiająca receptę będzie mogła umieścić na niej zapis “NZ” lub “nie zamieniać” jedynie w dwóch przypadkach:

“uzasadnionych wskazań medycznych”,

“występujących przy zastosowaniu tego produktu leczniczego udokumentowanych działań niepożądanych”.

  1. Bezpłatne leki refundowane będą przysługiwać nie tylko kobietom w ciąży, lecz także pacjentkom w połogu, jeśli realizowana przez nie recepta będzie miała kod “C”. Ustawa refundacyjna rozszerzyła to uprawnienie.
  2. Leki z o kategorii dostępności (Rpw (grupy I-N i II-P) lub zawierające w składzie grupę II-N, III-P albo IV-P od 1 listopada będą mogły być wystawiane tylko na receptach elektronicznych. Wyjątek będą stanowiły recepty weterynaryjne.

Ważne ! Recepty papierowe (Rpw (grupy I-N i II-P)  wystawione przed 1 listopada mogą być realizowane w dacie ważności, natomiast recepty wystawione z datą  po 1 listopada tylko elektronicznie.